See teinikunta on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "teini",
"3": "kunta"
},
"expansion": "teini + kunta",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "teini + kunta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*J/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "teinikunta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "teinikuntaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*J/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "teinikuntaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "teinikuntaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "teinikuntaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "teinikuntaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "teinikuntaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "teinikunta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "teinikunta",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "teiniku",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"teen student association"
],
"id": "en-teinikunta-fi-noun-cgLr~oZS",
"links": [
[
"teen",
"teen"
],
[
"student",
"student"
],
[
"association",
"association"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯niˌkuntɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯niˌkun̪t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-untɑ"
}
],
"word": "teinikunta"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "teini",
"3": "kunta"
},
"expansion": "teini + kunta",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "teini + kunta",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*J/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "teinikunta",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunta",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "teinikuntaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10*J/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "teinikuntaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "teinikuntaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "teinikuntaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "teinikuntaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "teinikuntaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "teinikunnattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikunnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikunnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "teinikuntineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "teinikuntinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "teinikunta",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "teinikunta",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "teiniku",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/untɑ",
"Rhymes:Finnish/untɑ/4 syllables"
],
"glosses": [
"teen student association"
],
"links": [
[
"teen",
"teen"
],
[
"student",
"student"
],
[
"association",
"association"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtei̯niˌkuntɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪e̞i̯niˌkun̪t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-untɑ"
}
],
"word": "teinikunta"
}
Download raw JSONL data for teinikunta meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.